Naczynia żeliwne są używane od wieków. Jednym z powodów jest doskonała trwałość i wyjątkowa efektywność energetyczna materiału. Żeliwo można podgrzewać do ekstremalnych temperatur, wytwarzając wspaniały, aromatyczny zapach duszonych dań, bez wysuszania żywności. Dzięki właściwościom zatrzymywania ciepła, gulasze można doskonale przyrządzić, bez utraty smaku i aromatu.
Dzięki innowacyjnym i kolorowym naczyniom Staub znacząco pomaga w połączeniu tego tradycyjnego, sprawdzonego naczynia kuchennego z nowoczesną kuchnią. Staub oferuje uniwersalne naczynia kuchenne, których kolory komponują się z każdym wnętrzem kuchni. Można ich używać na wszystkich rodzajach kuchenek i ostatecznie upiększają każdy stół jadalny swoim wyjątkowym designem.



Filozofia i historia marki Staub

Filozofia Francisa Stauba jest nieodłącznie związana z każdym produktem opuszczającym naszą fabrykę we Francji: każdy produkt jest wyjątkowy, ponieważ jest formowany we własnej formie piaskowej i jest wynikiem kunsztu przesiąkniętego historią. Francis Staub utrzymuje bliskie przyjaźnie z elitarnymi francuskimi szefami kuchni i zawsze prowadził z nimi szczegółowe dyskusje podczas opracowywania swoich produktów. Wyjątkowa wiedza techniczna i aplikacyjna w połączeniu ze zoptymalizowaną produkcją produktów Staub skutkuje niezapomnianymi doznaniami smakowymi.
 

STAUB
Logo
Logo reprezentuje dziedzictwo. Logo z bocianem jest tradycyjnym emblematem regionu Alzacji [francuski region]. Logo stało się dobrze znanym symbolem wysokiej jakości naczyń kuchennych z żeliwa.
1974
Powstanie marki
Firma Staub została założona przez Francisa Stauba w Alazacji w 1974r we francuskim regionie, znanym z bogatej historii rzemiosła i doskonałości kulinarnej.Jakiś czas później wypuścił na rynek pierwsze naczynie.
1978
La Cocotte
Do 1978 roku Staub kontynuował pracę nad unikalnym projektem. Powstał wówczas słynny garnek Cocotte, którego wygląd nie zmienił się do dziś. Garnek szybko uzyskał ugruntowaną pozycję na rynku francuskim.
1992
Pokrywa "picots"
W 1992 r. osiągnięto szczególny kamień milowy wraz z osiągnięciem nowego projektu - pokrywy "picots" - czyli charakterystyczne "stożki" po wewnętrznej stronie pokrywy, które zapewniaje doskonałe rozprowadzenie wilgoci wewnątrz garnka.
2008
Zwilling
Staub staje się częścią grupy od 2008 roku. Dystrybucja naczyń marki Staub została znacznie rozszerzona.

 

PRODUKCJA NACZYŃ ŻELIWNYCH STAUB



Wszystkie produkty Staub są produkowane w Merville we Francji, przy użyciu tradycyjnych i autentycznych metod rzemiosła. Do wyprodukowania jednego naczynia Coctte potrzeba 25 par rąk i co najmniej 100 różnych etapów produkcji. Ta dbałość o szczegóły pochodzi od tych rąk, dzięki czemu każdy Staub Cocotte jest przedmiotem jedynym w swoim rodzaju.
Poniżej wnikliwie przeanalizowaliśmy etapy produkcji wytwornych naczyń żeliwnych marki Staub, uwzględniając zarówno techniczne aspekty odlewu i obróbki mechanicznej, jak i staranną pracę nad ich wykończeniem poprzez proces emaliowania, co pozwala na stworzenie niezwykle trwałych, funkcjonalnych i estetycznych naczyń kuchennych.

 

image

 

1. Topnienie. Żeliwo powstaje poprzez topienie mieszaniny rudy żelaza i koksu w temperaturze około 1400°C.
2. Kształtowanie. Tak zwana aluminiowa forma wzorcowa to narzędzie, które tworzy formę piaskową dla każdego produktu z osobna.
3. Odlewanie. Stopione żeliwo wlewane jest przez mały otwór do formy piaskowej. Formy ustawiane są jedna za drugą w równym rzędzie.
4.Wybijanie. Po zakończeniu odlewania formy piaskowe są otwierane, a produkty wybijane. Następnie oddziela się je od wlewu.
5. Czyszczenie strumieniowe. Kolejnym etapem jest obróbka strumieniowa powierzchni małymi drobinkami metalu.
6. Gratowanie. Wszelkie zadziory i nierówności na stykach usuwane są za pomocą szlifierki.
7. Śrutowanie. Produkty czyszczone są śrutownicą, a wszystkie drobne niedoskonałości usuwane są ręcznie. Obróbka strumieniem kulek stalowych tworzy chropowatość, która jest niezbędna dla przylegania jednowarstwowej emalii do surowego produktu.
8. a) Emaliowanie bezpośrednie. Na produkt nakładana jest pierwsza warstwa powłoki emaliowej. Ma ona zapewnić trwałe przyleganie kolejnych warstw emalii do żeliwa. Następnie produkt jest suszony i wypalany w piecu.
8. b) Emaliowanie wewnątrz. Wnętrza garnków są emaliowane czarnym wykończeniem. Wysokiej jakości emalia zapewnia poprawę odporności na szok termiczny i na zarysowania.

8. c) Emaliowanie kolorowe. Kolorowa emalia natryskiwana jest w postaci płynnej za pomocą pistoletów natryskowych ze sprężonym powietrzem. W zależności od pożądanego efektu kolorystycznego proces ten powtarza się kilkakrotnie.
9. Pieczenie. Po wyschnięciu produkty są pieczone w piecu. Szkliwo twardnieje, staje się gładkie i doskonale przylega do produktu.
10. Pakowanie. Każdy produkt przechodzi rygorystyczną kontrolę jakości i dopiero następnie produkt jest pakowany.

Wideo z produkcji naczyń

Poniżej znajdziesz filmik prezentujący produkcję naczyń marki Staub, który pozwoli Ci lepiej zrozumieć proces tworzenia tych wyjątkowych produktów. Odkryjesz w nim tajniki rzemieślniczej pracy oraz zaawansowane technologie wykorzystywane w produkcji, które sprawiają, że naczynia Staub są nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne i trwałe. Zapraszamy do zapoznania się z filmem i zgłębienia sekretów marki Staub, która od lat zachwyca miłośników gotowania na całym świecie.

 


Zalety żeliwa

Garnki Staub wykonane z żeliwa to synonim trwałości, wydajności i doskonałych właściwości kulinarnych. Żeliwo jest materiałem cenionym od lat za swoją solidność i równomierne rozprowadzanie ciepła, co sprawia, że garnki Staub są doskonałym wyborem do różnorodnych zadań kuchennych. Dzięki swojej wyjątkowej strukturze żeliwa, garnki te zachowują ciepło przez długi czas, co pozwala na równomierne i energooszczędne gotowanie potraw. Dodatkowe zalety żeliwa marki Staub znajdziesz poniżej.

 

image

 


Doskonały smak. Naczynia Coccote Staub idealnie nadają się do delikatnego przygotowywania potraw duszonych, aby zachować ich cenne wartości odżywcze. Należy dodać bardzo dużo płynu ze względu na optymalną dystrybucję ciepła w naczyniu, poprzez specjalną konstrukcję pokrywy ułatwiającą gotowanie. Pełny smak potrawy zostaje zachowany i nie jest rozcieńczany wodą. Dania pieczone rozwijają szczególnie pełny aromat pieczenia i są zawsze chrupiące dzięki doskonałemu zatrzymaniu ciepła.

Zdrowsze gotowanie. W naczyniach Cast-iron można gotować powoli z niewielką ilością wody. Cenne, rozpuszczalne w wodzie składniki odżywcze są zatrzymywane w potrawach i nie są wypłukiwane. Naczynia Cast-iron oferują również wiele metod gotowania: idealne obracanie, gotowanie na parze, smażenie lub zdrowe, niskotłuszczowe duszenie.

Trwałość
. Naczynia kuchenne Cast-iron są używane od tysiącleci. Materiał ten stał się popularny w kuchniach na całym świecie ze względu na swoje właściwości poprawiające smak i trwałość. Tradycyjne cocotte są często przekazywane we Francji z pokolenia na pokolenie. W przeciwieństwie do innych materiałów, właściwości naczyń kuchennych z niedrogiego żelaza poprawiają się przy regularnym użytkowaniu. Z tego powodu Staub udziela długoterminowej gwarancji na produkty.

Efektywność energetyczna. Żeliwo to stop żelaza o wyjątkowo dużej zawartości węgla. Taki skład powoduje że materiał nagrzewa się nieco dłużej ale równomiernie. Nie należy korzystać z funkcji Power Boost, naczynie powinno rozgrzewać się stopniowo.

Chłodzenie. Żeliwo nie tylko magazynuje ciepło. Ale gdy żeliwne naczynia kuchenne zostaną schłodzone lub zamrożone, pozostanie chłodne jeszcze przez wiele godzin. Ta właściwość doskonale sprawdza się podczas serwowania deserów, takich jak lody lub naczynie może posłużyć jako cooler do butelek.

Odporny na zarysowania. Emalia jest szczególnie odporna na zarysowania w porównaniu z konwencjonalnymi powłokami. Zalecamy jednak używanie przyborów kuchennych wykonanych z drewna, silikonu lub tworzywa sztucznego, aby zachować szkliwo w nienaruszonym stanie przez wiele lat

 


Czym wyróżniają się naczynia marki Staub od konkurencji?

Naczynia wykonane z żeliwa powróciły w ostatnich latach do mody i wielu konsumentów polega obecnie na tym materiale, który sprawdził się przez wiele lat. Czym jednak produkty Stauba różnią się od produktów konkurencji? Różnice zostały zizdentyfikowane po poddaniu naczyń kuchennych wyczerpującym testom.



Solidność i gęstość
Chociaż mają tę samą średnicę, naczynia Cocotte Staub są nieco cięższe niż wszystkie inne testowane garnki żeliwne. Dlatego mają solidniejszą konstrukcję i bardzo skutecznie magazynują ciepło, nawet długo po podaniu. Pomiary wykazały, że produkty Stauba wyjątkowo długo utrzymują równomierną temperaturę potraw.


Baza naczyń
Ponieważ żeliwo rozszerza się pod wpływem ciepła, produkty Staub mają lekko wypukłą podstawę, gdy są zimne. Podstawa spłaszcza się po podgrzaniu produktu. Staub zoptymalizował swoje procesy produkcyjne i formy do tego stopnia, że ​​wymagane jest płaskie dno i czyste przejście do krawędzi garnka. Cała podstawa, a nie tylko jej część, styka się z płytą grzejną, oszczędzając energię, zapewniając równomierne rozprowadzanie ciepła aż do krawędzi garnka.



Emaliowanie
Oprócz emalii zewnętrznej w atrakcyjnych, eleganckich kolorach, naczynia kuchenne Staub wyróżniają się również matowo-czarną emalią wewnętrzną. W przeciwieństwie do gładszej powłoki wewnętrznej naszych konkurentów, szorstka struktura wnętrza naszych naczyń zapewnia efekt zapobiegający przywieraniu. Częste użytkowanie powoduje, że tłuszcze wchłaniają się w chropowatą strukturę, co powoduje powstawanie małych poduszek z tłuszczu i powietrza pod wpływem ciepła i pary, zapobiegając w ten sposób przywieraniu potraw. Ułatwia to również czyszczenie garnka, ponieważ przylegająca żywność, taka jak białko, cukier czy skrobia, nie przykleja się i można ją łatwo usunąć ciepłą wodą i łagodnym detergentem.



Konstrukcja pokrywy
Wszystkie kokoty Staub mają unikalną konstrukcję pokrywy, która zapewnia optymalny „klimat” gotowania wewnątrz garnka i podlewa żywność w ciągłym obiegu. Cocotte Staub zachowują więcej wilgoci podczas gotowania: po 55 minutach gotowania zatrzymują o 10% więcej wilgoci niż garnki konkurencji (test przeprowadzony przez Cetim Cermat (11/2009).

Uchwyt
Większość rękojeści konkurencji wykonana jest z tworzywa sztucznego. Nawet bardzo wysokiej jakości tworzywa sztuczne nigdy nie powinny być podgrzewane powyżej 200°C/392°F. Materiał może stopić się w tak wysokich temperaturach i wydzielać drażniące i szkodliwe opary. Dlatego Staub wykorzystuje materiały takie jak mosiądz i stal niklowana, które są również odporne na temperatury do 250°C/500°F. Odporność cieplna tego materiału sprawia, że ​​możesz śmiało gotować dania takie jak gulasz czy osso-bucco pod przykryciem w piekarniku
 

image
image
image

 

Płaska pokrywa z systemem wypustek Aroma Rain

Do naturalnego "nawilżenia" potraw. 9 razy większa skuteczność: System wypustek na spodzie płaskiej pokrywy zapewnia ciągły efekt skraplania na całą potrawę gotującą się wewnątrz garnka. Pokrywka Staub rozprowadza wilgoć 9 razy skuteczniej niż konwencjonalne pokrywki, co zapewnia wyjątkowo aromatyczne i soczyste rezultaty gotowania. Testowane przez ZWILLING J.A. Dział Badań i Rozwoju Henckels (11/2009). Równomierne rozprowadzanie wilgoci jest możliwe dzięki wyprofilowanej, płaskiej pokrywie Staub. Objętość wody kapiącej do środka: Staub: ok. 0,09 litra/godzinę. W przypadku konwencjonalnych wypukłych pokrywek o gładkiej powierzchni wewnętrznej kondensacja koncentruje się na bokach garnka. Objętość wody kapiącej do środka garnka przy konwencjonalnych pokrywkach: ok. 0,01 litra/godzinę.

image
image

Użytkowanie naczyń Staub

Powoli rozgrzewaj emaliowane żeliwo. Emaila ulega zbyt szybkim zmianom termicznym, powoduje to powstanie ogromnych naprężeń w materiale, co może doprowadzić do pęknięcia naczynia lub pęknięcia emalii.
Nie należy korzystać z funkcji Power Boost lub Turbo
Zawsze dopasowuj odpowiednie pole na kuchence do średnicy podstawy naczynia, aby uniknąć silnych wahań temperatury.

Nie wolno umieszczać zimnych naczyń w rozgrzanym piekarniku lub na bardzo rozgrzanych źródłach ciepła.
Do produktów Staub zalecamy używanie przyborów silikonowych, plastikowych lub drewnianych.
Wszystkie elementy żeliwne mogą się nagrzewać. Aby uniknąć oparzeń, zawsze używaj łapek do garnków lub rękawic kuchennych.
* Podczas serwowania lub umieszczania gorących produktów Staub na blacie lub stole zalecamy używanie podstawek pod garnki.


Mycie naczyń Staub


Po użyciu należy odczekać minimum 20 minut do ostudzenia naczynia zanim przystąpimy do mycia i eksponowania go na działanie chłodnej wody.
Sprawdź czy naczynie jest wystarczająco chłodne i nie stwarza ryzyka poparzenia.
Naczynia należy czyścić pod bieżącą wodą, używając ogólnodostępnych, nie żrących substancji czyszczących.

Używaj miękkich ściereczek celem uniknięcia zarysowań.
ZŁOTA RADA: jeśli po umyciu stwierdzisz obecność resztek potrawy na powierzchni wewnętrznej, nie probuj usuwać ich przy pomocy ostrych myjek czy innych narzędzi. Zalej naczynie gorącą wodą, wlej detergent lub wsyp sodę spożywczą i odczekaj 10 minut. Wylej zawartość i usuń resztki miękką gąbeczką.
Zanim odłożysz naczynie do szafki koniecznie wytrzyj go dokładnie do sucha.
Producent nie zaleca mycia w zmywarkach - przyczyniają się one bowiem do przyśpieszonego niszczenia powierzchni oraz uchwytów.

Oferta marki Staub

Mensa Home to miejsce, gdzie pasja do gotowania spotyka się z wysoką jakością produktów, a oferta marki Staub doskonale to reprezentuje. Wśród bogatej gamy produktów znajdują się niezawodne garnki i brytfanny żeliwne, które są nie tylko niezastąpione w kuchni, ale także stanowią estetyczny element wystroju. Ich solidna konstrukcja i doskonałe właściwości termiczne sprawiają, że potrawy przygotowane w nich nabierają niepowtarzalnego smaku i aromatu. Oprócz tego, Mensa Home oferuje również patelnie klasyczne i grillowe, które pozwalają na smażenie potraw z zachowaniem ich naturalnych walorów smakowych.
Niezwykle przydatne narzędzia kuchenne marki Staub, dostępne w asortymencie, ułatwiają gotowanie w garnkach żeliwnych. Warto również zwrócić uwagę na ceramiczne naczynia do zapiekania, które nie tylko świetnie sprawdzają się podczas przygotowywania dań zapiekanych, ale również stanowią elegancką ozdobę stołu. Dostępne w różnych rozmiarach, od małych dla jednej osoby po większe przeznaczone do serwowania potraw, pozwalają na dostosowanie się do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dzięki produktom marki Staub oferowanym przez Mensa Home, każdy kucharz, zarówno amator jak i profesjonalista, może cieszyć się niezrównaną jakością i funkcjonalnością swojego wyposażenia kuchennego.

 

PRZEJDŹ DO OFERTY MARKI STAUB


Alternatywne zastosowania naczyń Staub: odkryj kreatywne możliwości ich wykorzystania

Tradycyjne naczynia służą do gotowania na wolnym ogniu lub duszenia potraw, a także do serwowania świątecznej pieczeni. Patelnia żeliwna idealnie nadaje się do chrupiącego smażenia ziemniaków, natomiast patelnia grillowa wspaniale przyrządza mięso z grillowanymi paskami. Jednak przy odrobinie kreatywności możesz odkryć nowe i niewyobrażalne zastosowania naszych produktów Staub. Nasze naczynia kuchenne są niezwykle wszechstronne i idealnie nadają się do codziennego użytku w Twojej kuchni. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na alternatywne zastosowania produktów marki Staub.

Czajniczek doskonale nadaje się nie tylko do utrzymywania temperatury gorących napojów, takich jak herbata. Idealnie nadaje się do serowania ciepłych zup i sosów. Doskonały również do serwowania dań na zimno np. gazpacho, słodkich sosów czy mrożonej kawy. 
Cocotte doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju gulaszy, można także upiec chrupiący bochenek chleba. Dla uzyskania doskonałych rezultatów zalecamy dodanie do ciasta odrobiny oleju i natłuszczenie garnka przed wlaniem ciasta. Inną opcją może być smażenie steków i powolne podgrzewanie pod przykryciem. Możesz teraz obsmażyć stek z obu stron, następnie przykryć go i zdjąć z płyty kuchennej. Pozwól mięsu odpocząć przez kilka minut, aby włókna się rozluźniły. Proces ten przypomina pieczenie w niskiej temperaturze w piekarniku. 
Rondelek lub garnek Cocotte uzupelnij garnek kostkami lodu i użyj go alternatywnie jako cooler do wina. Izolacyjne i odporne na zimno żeliwo sprawi, że latem Twoje wino będzie dłużej świeże i chłodne. 
 

image
image
image
image


Tagine to niezastąpione danie kuchni północnoafrykańskiej. Służy do przygotowania całej gamy różnych dań jednogarnkowych, zwłaszcza w Maroku. Specjalny kształt talerza i kominkowej pokrywki sprawia, że ​​można go używać również do wypieku lekkich rodzajów pieczywa, np. focacci czy flabreadów. Nadziewane tagine można piec w piekarniku pod przykryciem lub bez, w zależności od rodzaju pieczonego chleba. W tym głębokim, żeliwnym kształcie można z powodzeniem upiec nawet slodkie ciasta. 
Płaska żeliwna patelnia doskonale nadaje się do smażenia i łatwego obracania cienkich naleśników. Jednak wszystkie inne rodzaje cienkich ciast można również upiec na patelni na złotobrązowo i chrupiąc. Patelni można używać także w piekarniku. Patelnia, podobnie jak kamień do pizzy, gromadzi ogromną ilość ciepła i równomiernie przekazuje je do ciasta. Rezultatem jest chrupiący spód i idealnie zarumienione brzegi.
Tradycyjnej patelni żeliwnej nie można używać wyłącznie do przygotowywania mięs, warzyw, paelli czy innych typowych dań typu stir-fry. Upiec można dania takie jak zapiekanki, słodką tartę czy ciasta w panierce i smażone pączki, placki i kalmary za każdym razem udają się na tej żeliwnej patelni. Gwarantuje to optymalny rozkład ciepła materiału, który równomiernie podgrzewa tłuszcz i utrzymuje go stabilnie w wymaganej temperaturze.
Patelnie grillowe są powszechnie używane do produktów takich jak mięso i warzywa. Jednak patelnię grillową równie dobrze można wykorzystać do słodkich i pożywnych dań z pieczywa - takich jak tosty francuskie czy bruschetta - chrupiących i aromatycznych. 

image
image
image
image