Urządzasz właśnie nową kuchnię i kupujesz zestawy garnków? A może chcesz uzupełnić wyposażenie, aby usprawnić gotowanie i nie wiesz, jakie naczynia będą najlepsze? Garnki stalowe, żeliwne, ceramiczne czy aluminiowe? Co wybrać? Przygotowaliśmy krótkie kompendium na ten temat. Poznaj zalety i wady różnych rodzajów garnków i przekonaj się, które są najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.

Garnki: podstawowe wyposażenie każdej kuchni

Nie może ich zabraknąć w żadnej kuchni. Są niezbędne do gotowania zup, ziemniaków czy makaronów, duszenia mięs, przyrządzania sosów i dań obiadowych. To w nich można zrobić leczo, bigos i gulasz, przygotować zdrowe warzywa na parze czy podgrzać mleko do płatków. Garnki mają różne pojemności dopasowane do konkretnych zastosowań oraz potrzeb użytkowników i dlatego zestawy garnków składają się zawsze z mniejszych i większych rondli.

Poszczególne modele różnią się nie tylko wielkością czy kolorami, ale przede wszystkim rodzajem powłoki oraz materiałem, z którego zostały wykonane. To właśnie surowiec wykorzystany do produkcji garnków przesądza o ich właściwościach.

 

 

Garnki ze stali nierdzewnej: solidne i piękne

Obecnie stanowią bardzo popularne wyposażenie wielu domowych kuchni. Stalowe garnki estetycznie się prezentują, są trwałe i odporne zarówno na drobne zadrapania czy obtłuczenia, jak i korozję oraz kwasy pochodzące z żywności (np. kapusty). Materiał ten świetnie przewodzi ciepło. W sprzedaży dostępne są różne typy garnków ze stali nierdzewnej, dlatego warto wziąć pod uwagę jakość wykonania. Najlepsze będę te z potrójnym dnem, w którym dania nie będą się przypalać i bardzo długo zachowają wysoką temperaturę.

Nowoczesne stalowe garnki mają także swoje słabsze strony. Jedną z nich jest ograniczona kolorystyka i wzornictwo. Ponadto, po pewnym czasie na ich powierzchni mogą pojawić się tęczowe przebarwienia.

 

 

Trwałe garnki żeliwne – co musisz o nich wiedzieć?

Sprawdzą się przede wszystkim dla osób, które chcą przyrządzać lekkie i dietetyczne posiłki bez użycia tłuszczu. Żeliwne garnki bardzo szybko się nagrzewają, co przyspiesza gotowanie. Długo utrzymują ciepło, dlatego zupa czy sos pozostawione na kuchence nawet po dłuższym czasie nie będą wymagać ponownego podgrzania. Ich zaletą jest także wyjątkowa wytrzymałość, dlatego są inwestycją na długie lata. Co ciekawe, kwaśne produkty w nich przyrządzane mogą stawać się nieco ciemniejsze, ponieważ dochodzi do przedostawania się do jedzenia związków żelaza – nie jest to jednak groźne dla zdrowia.

Za największą wadę garnków żeliwnych uchodzi ich waga (nawet do 5 kg). Wymagają również starannej konserwacji i każdorazowego wycierania do sucha po umyciu.

 

 

Lekkie garnki aluminiowe: jakość w dobrej cenie

Są niedrogie, lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne i błyskawicznie się nagrzewają (nawet do 16 razy szybciej od stali). W aluminiowych garnkach bardzo szybko przygotowuje się potrawy, dlatego dobrze sprawdzą się u osób zabieganych, które np. często jedynie podgrzewają gotowe półprodukty. Warto jednak wybierać modele z aluminium anodowanego (utlenionego) lub pokryte powłoką ceramiczną, teflonową bądź kamienną, aby do jedzenia nie przedostawały się szkodliwe cząstki metalu.

Garnki aluminiowe nie nadają się do gotowania kwaśnych dań. Niestety dość szybko tracą także ciepło, a ich powierzchnia łatwo ulega zarysowaniu.

 

 

Wszechstronne garnki ceramiczne. Poznaj ich zalety

Garnki ceramiczne mają gładką powierzchnię, co pozwala przygotowywać lekkie potrawy na małej ilości tłuszczu. Są odpowiednie dla alergików, ponieważ materiał, z którego są wykonane, w ogóle nie wchodzi w reakcje z żywnością. Dość długo utrzymują ciepło, ale nadają się przede wszystkim do gotowania na małym lub średnim ogniu, ponieważ bardzo wysoka temperatura może im szkodzić. Dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach, dlatego łatwo jest dobrać eleganckie garnki idealnie spójne z aranżacją kuchni.

Poznaj naszą ofertę garnków i innych akcesoriów kuchennych!

W naszym artykule przedstawiliśmy najmocniejsze strony poszczególnych rodzajów garnków. W Mensa Home znajdziesz najwyższej jakości garnki o różnych pojemnościach. Dostępne są zarówno pojedyncze sztuki, jak i całe zestawy. Łączy je wszystkie najwyższa trwałość. Wyróżnia – estetyczne wzornictwo. Polecamy również wiele akcesoriów kuchennych, które ułatwią Ci codzienne gotowanie. Sprawdź naszą ofertę i znajdź wszystko, czego potrzebujesz!