Szparagi: zielony symbol wiosny

Sezon na szparagi trwa krótko. Zaczyna się na początku maja i trwa mniej więcej do końca czerwca, a więc zaledwie dwa miesiące. To naprawdę mało czasu, by móc się w pełni nacieszyć ich smakiem. Warto po nie sięgać jednak nie tylko ze względu na walory smakowe. Ten wiosenny przysmak jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. To bogate źródło witamin i soli mineralnych, między innymi witaminy K i kwasu foliowego. Wyróżnia je również wysoka zawartość błonnika. Czyni je to doskonałą przekąską dla osób, które dbają o linię. To niskokaloryczne i lekkostrawne warzywa – 100 g ma zaledwie 18 kcal! Nie musisz się więc obawiać, że zbytnio obciążą Twój układ trawienny, nawet jeśli zjesz ich sporo.


Jaki garnek wybrać do gotowania szparagów?

Kluczowe znaczenie dla odpowiedniego przygotowania szparagów ma dobór właściwego garnka. Cechą charakterystyczną dobrego garnka do szparagów jest to, że powinien być wysoki i wąski, dzięki czemu delikatne główki nie będą zanurzone w wodzie. Jeśli zależy Ci na trwałości naczyń do gotowania, wybierz garnki Zwilling
 lub WMF. W ofercie tych marek znajdziesz garnki dedykowane do przygotowywania szparagów, wyposażone w specjalny koszyczek ułatwiający wyjęcie ugotowanych warzyw. W awaryjnej sytuacji można skorzystać również ze zwykłego dużego garnka i związać warzywa sznurkiem w pęczek, tak by móc je ustawić pionowo na jego dnie.

Jeśli masz już odpowiednie naczynie, pojawia się pytanie, jak powinno wyglądać samo gotowanie?

Uprzednio pozbawione zdrewniałych końców warzywa umieść w garnku  z wodą i łyżeczką soli i cukru. Gotuj ok.4 minut w przypadku zielonych i fioletowych i ok. 8 minut w przypadku białych. Do podania wystarczy nieco roztopionego masła i bułka tarta. Świetnie smakują też grillowane lub usmażone na patelni z dodatkiem jajek sadzonych. Z białych przyrządzisz natomiast doskonałą zupę krem!

 

image
image
image

image
image
image

image
image
image
image

Jak wybrać szparagi idealne?

W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje szparagów: białe, zielone i – najmniej popularne – fioletowe. Te pierwsze są nieco twardsze i bardziej łykowate od pozostałych, ale odpowiednio przygotowane są nie mniej smaczne. Bez względu na kolor, wybierając warzywa na straganie, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy są jędrne i wyglądają świeżo, a ich główki są zamknięte. Końcówki pędów powinny być wilgotne. Świadczy to o tym, że są świeżo zerwane i nie leżały w sklepie za długo. Najlepiej wybierać niezbyt grube egzemplarze, ponieważ te o większej średnicy mogą okazać się twarde i włókniste.

Przechowywanie i przygotowanie do gotowania

Aby szparagi jak najdłużej zachowały świeżość, zanurz ich końcówki w naczyniu z wodą lub owiń całe wilgotną ściereczką i umieść w lodówce. Dzięki temu można przechowywać je nawet trzy dni, ale oczywiście im krócej będziesz zwlekać z ich przyrządzeniem, tym będą smaczniejsze. Przygotowanie warzyw do gotowania jest proste, zwłaszcza w przypadku zielonych i fioletowych odmian. Wystarczy odłamać zdrewniałe końce. W tym celu należy zgiąć warzywo przy jego dolnej części i poczekać aż samo pęknie we właściwym miejscu, zwykle mniej więcej w 1/3 swojej długości. W przypadku białych szparagów należy je jeszcze dodatkowo obrać. Najwygodniej posłużyć się w tym celu obieraczką. Ściągamy skórkę z całego pędu, starannie omijając delikatną główkę, a następnie możemy przystąpić do gotowania lub pieczenia.

 

Gotowy na wykwintną szparagową ucztę?

Teraz wiesz już wszystko, co niezbędne, by przygotować prawdziwą szparagową ucztę. Jeśli masz już odpowiedni garnek do szparagów i wiesz, z jakiego przepisu chcesz skorzystać, wystarczy już tylko zaopatrzyć się w jak najlepszej jakości warzywa. Tylko pamiętaj – musisz się spieszyć! Sezon trwa bardzo krótko, a apetyt rośnie w miarę jedzenia.

 

image
image
image

ZOBACZ WSZYSTKIE PÓŁMISKI

 

 

image
image
image

ZOBACZ WSZYSTKIE NACZYNIA DO ZAPIEKANIA



 


PRZEPIS
Szparagi  z sosem holenderskim oraz jajkiem w koszulce


Lista zakupów:

pęczek szparagów zielonych, 
bagietka 
jajka
cukier, sól

Do sosu holenderskiego:
4 żółtka jajek 
łyżka soku z cytryny
100g roztopionego ostudzonego masła 

Przygotowanie
Zielone szparagi dokładnie umyj oraz usuń zdrewniałe części. Do „szparagowego” garnka włóż przygotowane szparagi i wlej wodę tak, aby główki wystawały nad jej powierzchnię. Dodaj 1 łyżeczkę cukru, 1 łyżeczkę soli i odrobinę masła. Szparagi gotuj około 3-4 minut. Uważaj, aby nie gotować ich zbyt długo.

Bagietkę pokrój na małe kromki i włóż do piekarnika by delikatnie się zarumieniły i zyskały chrupkości. Kiedy będą gotowe ułóż je na talerzykach i posmaruj delikatnie masłem.
By przygotować sos holenderski ubij żółtka z sokiem z cytryny na puszysta masę. Dodaj szczyptę soli a później ubijając dodawaj stopniowo roztopione masło. Sos powinien mieć konsystencje gęstej śmietany.
Wedle uznania przygotuj jajka w koszulkach bądź sadzone na patelni nieprzywierającej. Na chrupiącej bagietce ułóż szparagi, następnej jajko i całość polej sosem holenderskim. 

Smacznego!