Szybkowar – dlaczego warto mieć go w swojej kuchni?

Uważasz, że przygotowywanie zbilansowanych i pełnych witamin posiłków wymaga dużo czasu? Na co dzień masz wiele obowiązków i zastanawiasz się, jak je pogodzić z potrzebą utrzymania zdrowej diety? Pomocny będzie szybkowar, dzięki któremu skrócisz czas potrzebny na gotowanie nawet o 70%. Ten wyjątkowy pojedynczy garnek może bardzo wiele! Przeczytaj nasz artykuł, poznaj jego zalety oraz cechy, na jakie warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Szybkowar: jak działa to urządzenie?

Szybkowary to ciśnieniowe garnki o charakterystycznej konstrukcji, służące do szybkiego gotowania. Obecnie szybkowary najczęściej wykonane są z trwałej i nowoczesnej stali nierdzewnej, ale na rynku można znaleźć także modele aluminiowe. W środku wytwarzane jest wysokie ciśnienie, które pozwala przyspieszyć proces podgrzewania produktów. Powstała para nie jest odprowadzana na zewnątrz, ale cały czas krąży wewnątrz naczynia. To sprawia, że w naturalny sposób przyspiesza ona proces gotowania.

Szybkowar wyposażony jest w uszczelki oraz zawór regulacyjny i bezpieczeństwa. Zawór regulacyjny znajdziesz na pokrywie szybkowaru – służy do usuwania nadmiaru pary wodnej. Z pewnością zauważysz na nim oznaczenie, jaka jest moc wylotu pary. Przycisk na przykryciu z kolei wskazuje, czy rozpoczęło się już przygotowywanie potrawy (jest on wtedy uniesiony w górę).

Z jakich materiałów wykonuje się szybkowary? Modele ze stali nierdzewnej są bardzo trwałe i odporne na rdzę czy uszkodzenia mechaniczne. Słabiej jednak przewodzą ciepło, dlatego urządzenie będzie nieco wolniej się nagrzewać. Aluminium jest lżejsze i tańsze, szybko się również nagrzewa. Nie jest ono jednak odporne na zarysowania, a przy temperaturze powyżej 180 stopni C może zacząć wydzielać szkodliwe substancje (powłoka anodowana likwiduje ten problem). Najlepszym rozwiązaniem będzie szybkowar stalowy z aluminiowym pierścieniem na spodzie

Zalety gotowania w szybkowarze

Szybkowar Zwilling lub innej sprawdzonej marki to praktyczne akcesorium kuchenne, które pozwoli Ci szybko przyrządzać pyszne i zdrowe domowe dania.

Jego największe zalety to:

  • oszczędność czasu – nawet do 70%, 
  • oszczędność energii i wody – zużyjesz nawet do 50% mniej gazu lub prądu, 
  • intuicyjny sposób obsługi, 
  • możliwość gotowania różnych produktów jednocześnie (np. ziemniaków i bukietu warzyw). 

Jeśli zdecydujesz się na szybkowar, docenisz też, że składniki w nim przygotowywane zachowują swoje walory smakowe i odżywcze, a para i zapachy dań nie rozchodzą się po kuchni – dzięki temu możesz zrezygnować z okapu kuchennego. Z szybkowarem masz pewność, że dania nie przypalą się i nie przywrą do dna naczynia. Co ważne, wiele szybkowarów można użytkować zarówno na kuchence gazowej, elektrycznej, jak i indukcyjnej.

Czym się kierować przy zakupie szybkowaru?

Wszystkie akcesoria kuchenne muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb. To samo dotyczy szybkowaru. Chcesz znaleźć ten idealny? Weź pod uwagę:

  • materiał, z którego jest wykonany garnek, 
  • pojemność – najczęściej mieści się w nim od 3 do 8 l; dopasuj urządzenie do wielkości porcji, jakie chcesz przygotowywać, 
  • średnicę – naczynie musi pasować do wymiarów palników płyty kuchennej, z której korzystasz na co dzień, 
  • uchwyt – dostępne są garnki ciśnieniowe z jednym lub z dwoma, 
  • dodatkowe funkcje – w niektórych znajdziesz wewnętrzną podziałkę do odmierzania wody, pokrętło do ustawiania ciśnienia, wkładkę do gotowania na parze, termostat, timer czy kilka automatycznych programów gotowania, 
  • producenta – szeroką ofertę dobrych szybkowarów znajdziesz u marek WMF oraz Zwilling. Wysokiej jakości urządzenie będzie niezawodnie działać przez lata. 

Co możesz przyrządzić w szybkowarze?

W szybkowarze możesz przyrządzić zupy, warzywa, mięsa, ryby czy popularne dania jednogarnkowe, np. leczo, gulasz. Daje on nawet możliwość gotowania zamrożonego mięsa bez konieczności jego wcześniejszego odmrażania. Przygotowywane w szybkowarze składniki zachowują piękny kolor i mają odpowiednią wilgotność – nie musisz się obawiać, że mięso wyjdzie przesuszone!

Postaw na najlepsze akcesoria kuchenne!

W Mensa Home znajdziesz najlepsze szybkowary sprawdzonych producentów – Zwilling, WMF, Silit. Polecamy zarówno pojedyncze garnki ciśnieniowe, jak i zestawy. W ofercie mamy również tradycyjne naczynia, patelnie, eleganckie zastawy stołowe oraz inne akcesoria kuchenne. Zapraszamy!