Jesteś wielbicielem wina i chętnie proponujesz je gościom w swoim domu? Nie do końca jednak znasz zasady prawidłowego serwowania tego wyśmienitego trunku? Dzięki naszemu eksperckiemu poradnikowi poznasz tajniki winiarskiego savoir-vivre'u. Dowiesz się, jak ważny jest dobór odpowiednich kieliszków do białego i czerwonego wina. Docenisz wartość niezbędnych akcesoriów, takich jak karafka, otwieracz, czy też stojak na butelki. Zapraszamy!


Zostań domowym sommelierem!

Tradycja picia wina sięga starożytności. Przez wieki jego rola ewoluowała od napoju codziennego użytku do uzupełnienia wykwintnego posiłku spożywanego w znakomitym towarzystwie. Miłośnicy tego wyśmienitego trunku coraz częściej wybierają gatunki wyższej jakości, którymi rozkoszują się z umiarem, zgodnie ze zdrowym stylem życia. Częścią kultury picia wina są reguły związane z podawaniem tego alkoholu oraz dobór akcesoriów takich jak kieliszki, karafki na wino i otwieracze do butelek. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

 

image
image
image


Stojaki na butelki: praktyczny patent na przechowywanie

Zastanawiasz się, jak przechowywać ulubione egzemplarze czerwonego i białego wina? Bezpiecznym i praktycznym rozwiązaniem są stojaki na butelki. Bogaty wybór wzorów i rozmiarów pozwala dopasować je do wielkości zgromadzonej kolekcji trunków, gustu oraz aranżacji wnętrza domu. Profesjonaliści polecają zwłaszcza stojaki poziome. Mają one kilka istotnych zalet: utrzymują wilgoć w korku, zapobiegają kontaktowi powietrza z alkoholem, zmniejszają ryzyko rozlania po przekłuciu korka.
Modele pionowe i pochylone przydają się do butelek, które przechowujesz przez krótki czas. Zamontuj je na ścianie lub wyeksponuj na komodzie. Mniejsze stojaki przydadzą się, by trzymać ulubione wino pod ręką w kuchni, natomiast większe sprawdzą się do eksponowania wybornej kolekcji trunków w salonie. Wybór należy do Ciebie!


ZOBACZ WSZYSTKIE STOJAKI
 

 

 

Jakie kieliszki do wina wybrać?

Jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na smak i aromat degustowanego alkoholu jest prawidłowy dobór szkła, w którym je serwujesz. Elegancko i lekko prezentują się na przykład kieliszki marki Villeroy & Boch. Te do wina czerwonego mają szerszą czaszę, zwężającą się ku górze. Czerwone wino wyróżnia się bogatszym i intensywniejszym bukietem w porównaniu do białego. Dlatego potrzebuje więcej przestrzeni, aby mogło „oddychać”. Dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów kieliszków do wina czerwonego.
Smukłe i wysokie – wybierz do cięższych odmian typu bordeaux.
Najkrótsze lampki, z szerszym rondem – do delikatniejszych, typu burgund.
Kieliszki szersze, o pękatej czaszy – by wydobyć unikalny aromat starszego trunku.
Kieliszki do wina białego są mniejsze, smukłe i mają długą nóżkę. Młode i delikatne, takie jak Riesling, podawaj w niezbyt szerokim kieliszku w kształcie tulipana. Aby zachować walory alkoholu musującego, naczynie powinno natomiast wyróżniać się długimi, prostymi ściankami.

image
image
image

ZOBACZ WSZYSTKIE KIELISZKI
 Serwujesz wino gościom? Rób to dobrze!

Sztuka serwowania wina to szereg rytuałów, które zmieniają się w zależności od smakowanego gatunku i sytuacji towarzyskiej. Poznaj kluczowe zasady podawania tego szlachetnego trunku!
Trzymając butelkę w powietrzu, otwórz ją przy pomocy korkociągu lub otwieracza do wina. Pozwól alkoholowi „pooddychać” przez godzinę przed rozpoczęciem degustacji.  
Wina białe i musujące podawaj schłodzone do 8-12°C. Czerwone powinno mieć około 14-18°C.
Kieliszki napełniaj do 1/3 objętości.
Zaproponuj wino białe przed czerwonym, lekkie przed ciężkim, wytrawne przed słodkim.
Zaserwuj trunek najpierw kobietom, poczynając od najstarszej. Zachowaj kolejność zgodną z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.
Trzymaj serwetę przy szyjce butelki, aby uniknąć ewentualnych plam na ubraniu lub obrusie.
Jeśli częstujesz wyśmienitym, starym trunkiem, dobrze jest przelać go przed podaniem do karafki na wino. Pozbędziesz się osadu, który mógł zgromadzić się na dnie butelki i uwolnisz cenne aromaty.


 


Już wiesz, jak rozkoszować się winem w swoim domu?

Teraz już możesz skupić się na przyjemności delektowania się każdym łykiem wyśmienitego wina. Zaproś znajomych i zaprezentuj swoje umiejętności godne sommeliera. Potrzebujesz uzupełnić barek o naczynie i akcesoria do serwowania? Postaw na wysokiej jakości, sprawdzone produkty, np. marki Villeroy & Boch. Przejrzyj bogatą ofertę kieliszków, karafek, otwieraczy i stojaków na butelki w naszym sklepie. Zapraszamy!

 


ZOBACZ WSZYSTKIE NIEZBĘDNE AKCESORIA