W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej jednemu z wiodących producentów nożyczek kuchennych - marce Zwilling. Zwilling to renomowana marka znana z produkcji wysokiej jakości narzędzi kuchennych i akcesoriów, które od lat cieszą się uznaniem wśród profesjonalistów oraz amatorów gotowania. Założona ponad 200 lat temu w Solingen w Niemczech, Zwilling zyskała reputację solidności, precyzji i trwałości swoich produktów. Ich nożyczki kuchenne nie są wyjątkiem - łączą w sobie doskonałe wykonanie, ergonomiczny design i niezawodność w codziennym użytkowaniu. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej budowie, rodzajom, etapom produkcji, jakości oraz zalecanej pielęgnacji nożyczek marki Zwilling, aby poznać wszystkie tajniki tego niezastąpionego narzędzia kuchennego.
PODSTAWOWA WIEDZA I FACHOWE NAZEWNICTWO
Miejsce łączenia. Śruba łączy ze sobą dwie połówki ostrzy nożyczek. Półksiężyc, po którym poruszają się dwa ostrza leży dokładnie w tak zwanym „pomiędzy”. Dokładny kształt półksiężyca oraz precyzyjne połączenie dwóch części nożyc gwarantuje płynne zamykanie nożyczek. Nożyczki Zwilling można płynnie otwierać i zamykać przy minimalnym wysiłku.
Ostrze nożyczek. Krawędzie tnące górnego i dolnego ostrza nożyczek reprezentują prawidłowe ostro oszlifowane części robocze nożyczek. Rozróżnia się gładkie krawędzie i różne wersje ząbkowanych.
Nożyczki z gładką powierzchnią idealnie nadają się do cięcia delikatnych, lekkich materiałów, takich jak papier, tkaniny i folia, które muszą być cięte czysto i gładko.
Nożyczki z ząbkowaną krawędzią. Ząbkowana krawędź tnąca jest cechą specjalistycznych nożyczek takich jak nożyce do drobiu. Zarówno „original Kuchenhilfe” firmy Zwilling jak i wytrzymałe nożyczki wielofunkcyjne TWIN mają mikroząbkowaną krawędź tnącą, która z łatwością przecina twarde materiały takie jak karton. Mikroząbki utrzymują materiał na miejscu zapobiegając jego ześlizgiwaniu się.
Rączki i oczy. Oczy wspierają palce podczas używania nożyczek. Muszą być ukształtowane tak, aby nożyczki były wygodne do trzymania i ręce się nie męczyły nawet po długim czasie cięcia. Dokładne, gładkie wykończenie wnętrza oczu jest wymagane dla pracy bez bólu.
Oczy mogą być duże lub małe w zależności od celu i rozmiaru nożyczek. Często jedno oko jest większe w bardziej owalnym kształtem, aby umożliwić pracę dwoma lub większą liczbą palców.
Czubek nożyczek. Im dokładniejsze cięcia są potrzebne tym bardziej spiczasty jest czubek nożyczek. Dobre nożyczki muszą czysto ciąć od początku do ostatniego milimetra krawędzi tnącej. Przez to nawet czubek nożyczek musi móc precyzyjnie ciąć.
Dwie połówki ostrza – górna i dolna
Górne ostrze nożyc to ta część nożyczek, która leży na górze, na której widoczna jest głowa śruby. Dolne ostrze tnąc jest odpowiednio dolną częścią nożyczek. Obie części połączone są ze sobą za pomocą śruby. Aby dobrze ciąć - części nożyczek muszą być ukształtowane i dopasowane, tak, aby krawędzie tnące pozostawały w kontakcie podczas zamykania nożyczek. Podczas otwierania i zamykania nożyczek powinny się stykać tylko w jednym punkcie. Specjaliści nazywają to lekkim, płynnym „akcją zamykania”. Jako że cięty materiał nie powinien rozsuwać ostrzy, oba ostrza są lekko wygięte ku sobie i wykręcone w kierunku krawędzi tnącej.Wklęsły kształt specjalnej krawędzi na wewnętrznej powierzchni ostrzy wspomaga to działanie. Śruba może służyć do regulacji.
Wszystkie nożyczki ZWILLING są precyzyjnie wykonane, dzięki czemu po zamknięciu oba ostrza leżą dokładnie jedno na drugim od czubka do rączki. Drobno wyszlifowane wewnętrzne boki, precyzyjność i dokładna akcja zamykania sprawiają, że nożyczki są łatwe w obsłudze.
PRODUKCJA NOŻYCZEK
Precyzyjna praca przez wszystkie etapy produkcji ma kluczowe znaczenie dla jakości nożyczek. Kute nożyczki przechodzą 60 różnych etapów produkcji, aby wyprodukować gotowe nożyczki. Poniżej opisano najważniejsze z nich. ZWILLING przeprowadza ścisłą kontrolę jakości na wszystkich etapach produkcji.
NOŻYCZKI KUTE
Produkcja półfabrykatów. Podstawowy materiał jest kształtowany do dalszej obróbki już na bardzo wczesnych etapach produkcji. Najważniejsze etapy procesu produkcyjnego to:
- Cięcie na wymiar: z materiału podstawowego wycinane są ślimaki w kształcie długich, ostro zakończonych trójkątów.
- Ogrzewanie: ślimaki podgrzewa się do białości
- Przekuwanie: pierwsze kształtowanie odbywa się w matrycy
- Wycinanie: na prasie wycina się zadziory oraz nadmiar materiału oraz oczy nożyczek.
Produkcja mechaniczna z półwyrobu. Półfabrykaty opuszczają kuźnie w celu dalszej obróbki. Realizowane są następujące procesy produkcyjne:
- Frezowanie powierzchni zamykających
- Wiercenie otworu na śrubę
- Nacięcie gwintu w dolnym ostrzu
Nadawanie twardości. Stal uzyskuje ostateczną twardość poprzez optymalną obróbkę cieplną. Ma to kluczowe znaczenie dla właściwości tnących nożyczek i odporność na korozję. Kluczowe etapy:
- Ogrzewanie w piecu ciągłym
- Schładzanie do temperatury pokojowej
- Proces przechłodzenia nożyczek: proces utwardzania lodem, opracowany przez firmę ZWILLING
- Hartowanie – obróbka termiczna usuwa napięcie z nożyczek
- Twarde prostowanie: ostrza nożyczek co wyginane ku sobie (naciągane) i skręcane w stronę krawędzi ostrza.
W niektórych nożyczkach i nożycach ZWILLING wykorzystuje specjalną stal hartowaną lodem. Proces hartowania w lodzie zapewnia materiałowi dalsze udoskonalenie jakości i skutkuje twardą stalą, która zachowuje ostrość, a jednocześnie jest elastyczna i odporna na korozje.
Obróbka powierzchni. Szlifowanie to niezwykle złożony proces produkcyjny w przypadku nożyczek. Musi być wykonywany ręcznie (mechaniczne szlifowanie jest niemożliwe w przypadku oczek i rączek) lub przy użyciu precyzyjnych maszyn. ZWILLING przywiązuje szczególną wagę do interakcji półksiężyca, naciągnięcia i skręcenia, ponieważ ma to decydujące znaczenia dla zapewnienia, że ostrza spotkają się tylko w jednym punkcie stałym, a cięty materiał będzie cięty czysto. Najważniejsze etapy:
- Oczy i rączki: szlifowane i zgrubne i dokładnie wewnątrz i na zewnątrz.
- Obszar złączenia i krawędzie tnące: szlifowane i dokładne
- Szlifowanie pomiędzy, krawędź i wewnętrzna strona: szlifowanie musi następować po skręceniu dwóch ostrzy noża ku sobie. Wewnętrza strona ostrzy jest chropowata, gdy zewnętrza polerowana lub szczotkowana.
Montaż. Podczas końcowego montażu oba ostrza ścinające są ze sobą skręcone. Ten ważny krok decyduje o ostrości i płynnym zamykaniu na całej długości noża. Montaż obejmuje następujące etapy:
- Ostrzenie krawędzi
- Skręcenie nożyc i ich nakierowanie (tj. wyrównanie, prostowanie)
Kontrola końcowa: sprawdzenie ostrości i systemu zamykania. Zwiling przeprowadza ścisłą kontrolę jakości na wszystkich etapach produkcji.
NOŻYCZKI KUTE
NOŻYCZKI TŁOCZONE
Produkcja półfabrykatów. Podczas produkcji półfabrykatów materiał jest kształtowany w celu dalszej obróbki. Zwilling wykorzystuje stal nierdzewną do produkcji tłoczonych nożyczek i nożyc. Najważniejsze etapy procesu produkcyjnego:
- Wykrywanie półfabrykatów: kształt ostrzy nożyczek jest wybijany ze stali nierdzewnej.
- Półfabrykat jest mechaniczne dociskany i skręcany.
- Wycinane są otwory stożkowe, a następnie gwintowane
Hartowanie. Całe ostrze nożyc tłoczonych jest hartowane. Rzeczywiste uchwyty są wykonywane z tworzywa sztucznego i są formowane wytryskowo na późniejszym etapie produkcji. Najważniejsze etapy procesu produkcyjnego:
- Ogrzewanie: półfabrykat jest utwardzany w procesie ciągłym w procesie utwardzania półwyrobu
- Hartowanie: półfabrykat jest utwardzany lodem
- Podwójne odpuszczenie: usuwa naprężenie z półwyrobu po stwardnieniu w lodzie.
Obróbka mechaniczna i powierzchniowa. Szlifowanie to niezwykle złożony proces produkcyjny w przypadku nożyczek, do którego wykorzystuje się precyzyjne maszyny. Zwilling przywiązuje szczególną uwagę do interakcji półksiężyca, naciągnięcia i skręcenia ostrzy, ponieważ ma to decydujące znaczenie do zapewnienia, że ostrza spotykają się tylko w jednym punkcie, a materiał będzie cięty płynnie i gładko. Etapy produkcji są następujące:
- Wytłaczanie półwyrobu z pasków lub ciągłego zwoju stali
- Szlifowanie półwyrobu: obróbka krawędzi i powierzchni półwyrobu
- Szlifowanie boków wewnętrznych i półksiężyca
- Szlifowanie ostrzy z wypustką i krawędzią
- Uchwyt i oczy: plastikowe są formowane wytryskowo
Montaż. Podczas końcowego montażu oba ostrza ścinające są ze sobą skręcane. Ten ważny krok decyduje o ostrości i płynnym zamykaniu nożyczek na całej długości ostrza. Montaż obejmuje następujące etapy:
- Montaż górnych i dolnych ostrzy składanych za pomocą tuneli łożyskowej i śruby, a następnie zaostrza, czyli prostuje i wyrównuje.
Kontrola końcowa: sprawdzenie ostrości i systemu zamykania. Zwiling przeprowadza ścisłą kontrolę jakości na wszystkich etapach produkcji.
NOŻYCZKI TŁOCZONE
RODZAJE NOŻYCZEK
Uniwersalne nożyczki kuchenne ZWILLING „Original Kuchenhilfe” to tradycyjny, wszechstronny produkt. Niezmienione pod względem kształtu i funkcji od ponad 75 lat, te nożyczki z łatwością przecinają zioła, kwiaty, papier lub tekturę, usuwają kapsle i otwierają zakrętki butelek.
Nożyczki wielofunkcyjne
Wysokowydajne, wielofunkcyjne nożyczki, które bez wysiłku tną papier, karton, a nawet wyjątkowo twarde materiały takie jak dywany.
Nożyczki domowe
Tradycyjne, poręczne nożyczki dostępne w różnych rozmiarach do delikatniejszych prac w domu.
Nożyczki domowe dla leworęcznych
Specjalnie zaprojektowane dla osób leworęcznych. Części są ukształtowane i zmontowane tak, aby można je było odwrócić lustrzanie, co gwarantuje schludne cięcie dla osób prawo i leworęcznych
Nożyczki krawieckie
Solidne nożyczki z wydłużonymi oczami i mocnymi ostrzami. Idealne do cięcia tkanin. Dostępne w różnych rozmiarach, aby znaleźć idealne do każdej tkaniny.
Nożyce do drobiu
Ciężkie, wytrzymałe i mocne narzędzie tnące. Łamacz kości i ząbkowane ostrze z łatwością przecinają kurczaka, indyka, kaczkę i gęś.
Nożyce do roślin
W jakości stal nierdzewna z łatwością przecina cienki i grubsze łodygi. Te poręczne nożyce do kwiatów gwarantują precyzyjne cięcie bez zgniatania delikatnych łodyg kwiatów.
JAKOŚĆ NOŻYCZEK
Jak rozpoznać dobrą parę nożyczek?
Dobre nożyczki powinny ciąć bez wysiłku i pozostawać ostre przez bardzo długi czas. Nożyczki ZWILLING spełniają te kryteria. Jakościowe nożyczki posiadają poniższe cechy:
Doskonała akcja zamykania nożyc
Nożyczki powinny łatwo się otwierać i zamykać, a ostrza powinny się ślizgać po sobie. Zamykanie powinno być płynne, począwszy od ułożenia krawędzi przy szeroko rozwartych nożyczkach, aż do całkowitego zamknięcia nożyczek. Ponieważ zazwyczaj do cięcia wykorzystuje się jedynie 2/3 całej długości nożyczek (licząc od czubka), ten obszar jest szczególnie ważny i dlatego nawet czubek musi umożliwiać precyzyjne cięcie.
Zadbane do najmniejszego szczegółu
Dobre nożyczki mają gładkie, czyste oszlifowaną, matową lub polerowaną powierzchnię. Pozostała obróbka nożyczek jest równie skrupulatna jak dbałość o szlifowanie.
Regulowana śruba
Wysokiej jakości nożyczki musza mieć możliwość regulacji. Nożyczki ZWILLING są zatem montowane za pomocą śruby. Eksperci mogą rozebrać nożyczki w celu ponownego naostrzenia i wyregulowania.
Precyzja jest najważniejsza.
Końcówki nożyczek muszą leżeć dokładnie jedna na drugiej, aby zapewnić, że nawet końcówki nożyczek będą mogły ciąć.
Krawędź tnąca
Najwyższej jakości nożyczki muszą ciąć gładko i równomiernie. W tym celu należy zaszlifować krawędzie ostrzy.
Oczy
Oczy wspierają place podczas używania nożyczek. Muszą być tak ukształtowane, aby dłoń się nie męczyła, ani nie bolała nawet przy długotrwałym cięciu. Wewnętrzna powierzchnia oczu musi być czysta, równa i wolna od zadziorów, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi. Bardzo ważne jest także utrzymanie poziomu między oczami.
PIELĘGNACJA NOŻYCZEK
Przed pierwszym użyciem
Przed pierwszym użyciem zaleca się umycie nożyczek pod ciepłą bieżącą wodą z dodatkiem firmowego płynu do mycia naczyń.
Trzymaj nożyczki w bezpiecznym miejscu
Wycieraj ostrza z kurzu, włókien i pozostałościach po cięciu i przechowuj nożyczki w suchym miejscu.
Zwróć uwagę na działanie zamykające nożyczek.
Nie należy myć nożyczek w zmywarce. Szereg substancji chemicznych w zmywarce może powodować zwiększone zużycie ostrzy.
Po użycii natychmiast wytrzyj ostrza wilgotną szmatką. Co jakiś czas dodawaj kroplę oleju (np. olej roślinny) do głowy śruby i pomiędzy ostrzami, aby zachować płynność cięcia nożyczek.
Ponowne naostrzenie nożyczek i nożyc powinno się zlecać wyłącznie profesjonalistom.
Ostrość nożyczek może się pogorszyć przy częstym ich użytkowaniu.
Rozsądne jest zabranie ich do profesjonalnej ostrzarki w celu naostrzenia.
Nożyczki ostrzy się w ostateczności (nie wszystkie można ostrzyć ponownie, jedynie te wysokiej jakości, które można rozmontować i ponownie skręcić), po tym zabiegu będą one cięły jak nowe.