Sztućce towarzyszą nam każdego dnia. Są naszą podporą na co dzień. Nie dziwi więc, że słowo sztućce pochodzi najprawdopodobniej od niemieckiego słowa "Stütze", które oznacza podporę. Wykorzystujemy je do jedzenia oraz do przygotowania potraw. W zależności od kształtu i ich wielkości przeznaczone są do różnych czynności i potraw. Ale czy wiecie jak powstają sztućce? Pierwszym krokiem w produkcji sztućców jest wycięcie odpowiedniego kształtu z blachy. Arkusz blachy cięty jest na gilotynie na pasy, których wielkość jest dopasowana do odpowiedniego rodzaju sztućca. Za pomocą prasy mimośrodowej z pasa wykrawana jest kształtka wstępna. Maszyna ta wycina kształtkę za pomocą uderzenia o nacisku 60 ton.



Końcówki wyprasowanej kształtki są następnie walcowane w miejscu, w którym będą wycinane zęby widelca lub miseczka łyżki. Zabieg ten sprawia, że struktura metalu zagęszcza się i element staje się twardszy.

Na tak przygotowanych półfabrykatach wytłacza się, za pomocą prasy hydraulicznej, odpowiedni kształt i ewentualne ornamenty. Prasa działa na zasadzie wyciskania, a nie uderzenia, dlatego należy ustawić odpowiedni docisk, aby wzór wyszedł wyraźnie.

Tak przygotowane sztućce poddaje się okrawaniu. Na kolejnej prasie dochodzi do okrawania wypływki, czyli zbędnych elementów, które pozostały po wcześniejszym etapie. W wypadku widelców jest jeszcze dodatkowy etap: wykrawanie zębów. Jest to ostatnia czynność w dziale tłoczenia. Sztućce są już prawie gotowe i trafiają jeszcze do szlifierni i polerni. Na tym etapie wszelkie ostre krawędzie są obrabiane na szlifierce taśmowej. Następnie powierzchnię sztućców szczotkuje się za pomocą specjalnych szczotek. Ostatni etap to szlifowanie ręczne przy użyciu pasty szlifierskiej. Jest to szczególnie ważne w wypadku sztućców platerowanych, ponieważ czynność ta przygotowuje sztućce do nałożenia srebra. Ostatni etap to kontrola jakości: każdy sztuciec jest sprawdzany i jeśli nie mają żadnej skazy, przekazywane są do magazynu. Gdy skaza jest niewielka , sztućce trafiają do poprawek. Jeśli zaś skazy są znaczące, produkt uznawany jest za wadliwy i trafia na odpad, a te w całości są przetapiane na blachę.