Kryształ to czysty i bezbarwny materiał otrzymywany poprzez dodanie do masy szklanej tlenku ołowiu. Ołów sprawia, że zwiększa się współczynnik załamania światła, co dodaje przedmiotom blasku. Równocześnie zwiększa jego ciężar, a także czyni je bardziej miękkim, dzięki czemu z łatwością nadaje się do szlifowania.
Do wyprodukowania wazonu lub karafki z kryształy potrzebnych jest blisko 20 par rąk.
Pierwszym etapem jest przygotowanie szkła. Do pieca załadowywane są stłuczka szklane oraz pozostałe surowce. Piec nagrzewa się całą noc, ale co kilka godzina dosypywany jest materiał. Nad ranem szkło zaczyna bąblować, jednak, aby nadawało się do nabierania musi być ostudzone do temperatury 1100-1200 stopni Celsjusza.
Następny etap to formowanie - w jego trakcie masa szklana jest dmuchana do formy. Hutnik z dużym doświadczeniem potrafi określić temperaturę bańki po jej kolorze i wybrać odpowiedni moment do uformowania wyrobu. Po zakończeniu formowania następuje odprężanie. W tym czasie wyrób trafia do odprężarki, gdzie spędza blisko 10 godzin. Jest to czas w którym powoli stygnie. Etap czwarty to odpiękiwanie, czyli usuwanie naddatków szkła, które są pozostałością wcześniejszych etapów. Po nim następuje obróbka wstępna.
Produkt, który jest przygotowany do dalszej obróbki jest znakowany, czy za pomocą markera nanoszone są na produkt linie, które najpierw są nażynane, a następnie fajnowane. Za pomocą delikatnej tarczy szlify się wygładzają. Ostatni etap to kąpiel w kwasie i kontrola jakości. Karafka poddawana jest kąpieli w roztworze kwasu fluorowodorowego i kwasu siarkowego z wodą w temperaturze 60 stopni Celsjusza. W efekcie tej kąpieli karafka nabiera połysku.