Żeliwo dla każdego!

Żeliwo to jeden z najstarszych materiałów do przygotowania różnego rodzaju patelni, garnków i brytfann. Materiał ten, doceniany przez profesjonalnych kucharzy,  można znaleźć w kuchniach na całym świecie. I choć Francuzi go kochają, to amatorzy z innych zakątków świata zupełnie niepotrzebnie się go boją. Obecnie naczynia wykonane z tego trwałego materiału,  na nowo stają się modne. Bo jeśli upiec gęś, to przecież tylko w żeliwnej brytfannie! I choć nasze babcie prędzej powiedziałyby o saganie niż o brytfannie, to bez względu na określenie zadowolenie z tego unikatowego naczynia kuchennego, jest gwarantowane.
Żeliwo jest wręcz stworzone do pracy w kuchni. Obraz żeliwa z XXI wieku to piękne funkcjonalne naczynie, które z powodzeniem może być używane nawet w najbardziej nowoczesnej kuchni.


 

Czym właściwie jest brytfanna żeliwna?

Brytfanna żeliwna to garnek, w którym możemy przygotować dosłownie wszystko. Od sosów po zupy, od pieczeni po chleb. Bez względu na to czy jadamy warzywa czy mięsa, to garnek z tego materiału będzie po prostu idealny do ich przygotowania. A wszystko idealnie pyszne i naprawdę aromatyczne!

Dzieje się tak ze względu na właściwości magazynowania ciepła przez żeliwo. Co ciekawe nie straszne mu żadne temperatury, zarówno te bezpośrednio z ogniska, piekarnika czy też płyt kuchennych. Żeliwo kocha ciepło, idealnie z nim współpracuje i je wykorzystuje. Gdy mówimy więc o kumulowaniu temperatury to mamy pewność, że przygotowane potrawy równomiernie i bez zbędnego pośpiechu dochodzą w brytfannie z żeliwa, dzięki czemu są idealnie wypieczone i zrumienione, a nie wysuszone. Dlatego często mówi się o tym, że przygotowane dania wręcz się 'rozsypują', są idealnie miękkie oraz w pełni zachowują swoją wilgotność i cały smak. O tym wiedziały już nasze babcie. I mimo tego, że nie posiadały termometrów i podobnych urządzeń, były pewne, że najlepsze potrawy powstają niespiesznie i powoli tak, aby móc w pełni uaktywnić cały smak i zapach ze wszystkich składników. Brytfanna to naprawdę wielofunkcyjne naczynie, w którym możemy zarówno gotować, smażyć, piec i dusić!
 

image
image
image


Żeliwo zdrowia doda!

Żeliwo cenione jest też przez środowisko żywieniowców i dietetyków. Po pierwsze potrawy nie wymagają dodawania dużej ilości tłuszczu. Po drugie, gdy robimy dania duszone, to ważnym atutem żeliwa jest fakt, iż jest ono naturalnym materiałem, dzięki czemu nie ma możliwości tzw. “zjadania” szkodliwych substancji, które niejednokrotnie uwalniają się z innych naczyń o nieznanym pochodzeniu powłok. Żeliweo jest bezpieczne w kontakcie z żywnością bez względu na to czy robimy w niej mięso, warzywa czy smażymy owoce na powidła.
Warto zwrócić uwagę, że brytfanny żeliwne, czarne i odpowiednio wypalane mają korzystny wpływ na nasz organizm. Mianowicie podczas obróbki termicznej, czyli używania naczynia do przygotowywania różnego rodzaju posiłków, powierzchnia żeliwa wydziela niewielkie ilości żelaza. Jak wiemy, ten pierwiastek jest bardzo potrzebny w codziennej diecie, a wciąż wiele osób często boryka się z jego niedoborami.Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Brytfanny żeliwne różnią się pod wieloma względami - przede wszystkim jakością wykonania, ale także wielkością, pojemnością czy nawet kolorem. Dzięki temu możemy w pełni dostosowywać je do naszych potrzeb.
Nazwa “gęsiarka” wiąże się z największą pojemnością brytfann żeliwnych - nawet do 8 l . Mniejsze egzemplarze występują w pojemnościach do 4 l, tym samym stają się idealne do przygotowywania sosów, gulaszy a nawet zup.
Adekwatnie jednak wielkość oznacza też ciężar. Należy więc mieć na uwadze, iż brytfanny żeliwne są dość ciężkie. Warto zatem porównać sobie ich ciężar, wielkość i pojemność przed samym zakupem. Uważam, że mimo wszystko zawsze uda nam się wybrać niewielki żeliwny garnek, który może się okazać idealnym do pieczenia rumianego wyrośniętego domowego chleba.
Brytfanna żeliwna ze względu na materiał idealnie sprawdzi się też jako patelnia. Możemy podsmażyć na niej mięsa czy warzywa, ale też dodać wywar, dzięki czemu w jednym naczyniu zachowujemy cały smak i aromat bez konieczności użycia kolejnych. Atutem żeliwnych naczyń czy to brytfann jest po prostu fakt,  że są one stosunkowo głębokie.
Brytfanny nie muszą być ogromnym naczyniem. Mogą przyjąć formę o płaskim dnie. Wtedy idealnie sprawdzą się do przygotowania, chociażby zapiekanek, ale też do samego smażenia mięsa. Naczynia żeliwne idealnie sprawdzą się też do karmelizowana cebuli na słynną i znaną zupę cebulową lub pomarańczy, w których później będą dusić się naleśniki. Trudne do opisania jest to, jak potrafią podkręcić smak przygotowywanych potraw.

 

 

image
image
image


Na jaką markę się zdecydować?

Jedną z najbardziej znanych marek, która specjalizuje się od wielu lat w tworzeniu naczyń z żeliwa, jest firma Staub. Ich naczynia i formy są wykorzystywane w kuchniach na całym świecie, ciesząc kucharzy i zachwycając gości. Kształt udoskonala możliwości płynące z użytkowania brytfann, które świetnie prezentują się w piekarnikach, ale także na wykwintnych stołach.
Ciekawostką jest fakt, że pod pokrywą naczynia żeliwnego firmy Staub zostały umieszczone specjalne wypustki. Ich zadaniem jest zwiększenie cyrkulacji pary, a tym samym nawilżanie przygotowywanych potraw. Znakomicie wychodzą w nich zarówno całe tusze mięs czy to z indyka, kaczki, gęsi czy też same kawałki mięs: karkówki i schabu.

BRYTFANNY STAUB


Bardzo pozytywne opinie zbiera również francuska firma Le Creuset, która od dziesiątek lat specjalizuje się w przygotowaniu przepięknych różnorodnych naczyń i brytfann żeliwnych. One również skradły serca kucharzy na całym świecie - zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Le Creuset cechuje przede wszystkim funkcjonalność i mnogość barw.  Firma specjalizuje się w dynamicznym wykorzystaniu kolorów. Brytfanny żeliwne mają piękne barwy od żywych pomarańczy po eleganckie kremy. Zaproponowane przez firmę wielkości, kształty, a także przepiękne kolory stały się marzeniem niejednego kucharza. Możliwości pokryw również zapewniają odpowiedni stopień nawilżenia potraw wewnątrz, zachowując wilgotność, smak i cały aromat przygotowywanych dań.


BRYTFANNY LE CREUSET

Właściwości żeliwa są w obu przypadkach bardzo podobne i właściwie wybór firmy zależy tylko od nas. Chociaż należy dodać i zwrócić uwagę na jeden szczegół. Naczynia i brytfanny żeliwne firmy Le Cruset są minimalnie cięższe. Firma jednak dodatkowo wzbogaca żeliwo w emalie. Dla wielu ma to duże znaczenie, ponieważ zawsze będzie ono jasne, co w połączeniu z przygotowywaną potrawą jest bardzo przyjemnym widokiem. Dla innych będzie to istotne ze względu na pielęgnację i czyszczenie. Tak naprawdę trudno mi Was ukierunkować na danego producenta. Sama posiadam formy od Le Creuset i Staub - każdą z nich cenie na swój sposób i wykorzystuję do różnych potraw i dań.

 
Brytfanna z żeliwa to naczynie wręcz doskonałe!

Brytfanny żeliwne to niewątpliwie niezastąpione naczynia w naszej kuchni. Możliwości ich wykorzystywania do przygotowania dań zarówno wytrawnych na przykład duszonego bażanta, ale też prostych form codziennego obiadu, chociażby rosołu, są ogromne! A za każdym razem potrawa zaskakuje uzyskanym aromatem i zachwyca podczas jedzenia.
Modne odsłony tego naczynia sprawdzają się doskonale w nowoczesnych kuchniach, w których korzystamy z indukcji albo piekarników parowych. Ze względu na to, że ugotowane w żeliwie potrawy dłużej pozostają ciepłe, ale także mając na uwadze niezwykły wygląd estetyczny i przepiękne kształty naczyń, nasze potrawy możemy serwować bezpośrednio na stół.
Na koniec warto wspomnieć, iż żeliwne brytfanny często mają nawet dożywotnią gwarancję. Bo przecież warto mieć pewność, że nasz ulubiony garnek może towarzyszyć naszej kulinarnej przygodzie nawet całe życie.
Mam nadzieję, że udało mi się chociaż trochę zachęcić Was do zgłębienia tematu żeliwnych brytfann.

PS Pamiętajmy, że żeliwo zawsze chowamy do szafki suche i bez resztek jedzenia. Dobrze jest również co jakiś czas natłuszczać je olejem spożywczym, ponieważ jest to jeden z rodzajów konserwacji i ochrony powierzchni.

 

image
image
image