Dynia - jesienny rarytas na naszym stole
Pewne warzywa i owoce kojarzą się nam z porami roku. Tak jak trudno sobie wyobrazić lato bez pachnących, pięknych, słodkich truskawek, to jesień bez dyni wydaje się niejesienną.
Jesienią dynie widać wszędzie: na bazarkach i targowiskach, jako dekorację wielu knajp i restauracji. Wiele osób robi z niej lampiony, ale jest ona równie chętnie wykorzystywana w kuchni. Z dyni możemy wykonać najróżniejsze pyszne przystawki i dania.
Dynia i jej kuzyni (patison i kabaczek) pochodzą z Ameryki Środkowej. Jednakże te jesienne warzywa już dawno na stałe zagościły na europejskich stołach. Wartość kaloryczna dyni jest bardzo niska, mimo to zawiera wiele cennych składników mineralnych i witamin. Co ciekawe, jest ona świetnym źródłem białka oraz błonnika pokarmowego. Pełno w niej witamin antyoksydacyjnych A, C, E, a także kwasu foliowego, cynku, potasu i magnezu.
Najfajniejsze jest to, że możemy z niej zrobić prawie wszystko: gotować, smażyć, zaprawiać, łączyć z innymi warzywami, mięsem. Gdy dodamy do niej śmietany, miodu, cukru, może okazać się świetnym pomysłem na deser. Na dodatek dynia jest źródłem najlepszego, najzdrowszego oleju z pestek, który tłoczony na zimno warto jeść i wykorzystywać na różne sposoby.
Spróbujmy stworzyć z niej coś pysznego:)
Smażona dynia
Dynia jest bardzo twardym warzywem, jej skórka jest bardzo wytrzymała, ponieważ chroni miąższ i jego bogactwo w środku.
Do obierania dyni potrzebujemy ostrego, ale niezbyt szerokiego noża, tak aby pewnym ruchem pokroić ją i obrać.
Obraną dynię należy pozbawić pestek. Ze względu na to, że pestki są świetnym pomysłem na przekąskę, nie wyrzucajmy ich. Po usunięciu z nich błon i resztek miąższu dyni, pestki dokładnie wycieramy ręcznikiem papierowym.
Bardzo prosta metoda na wysuszenie ziaren z dyni.
Pestki układamy na blaszce np. z firmy Kaiser wyłożonej papierem do pieczenia, można skorzystać z papieru wielokrotnego użytku. Wkładamy do piekarnika, ustawionego na niewielką temperaturę ok. 80-100 stopni. I suszymy około godziny. Kiedy będą już chrupiące, pestki są gotowe :)
Odpowiednio przygotowane możemy przechowywać naprawdę wiele miesięcy, gdy umieścimy je w szczelnych pojemnikach, zachowują swoje właściwości i świetnie sprawdzają się jako przekąska w zimowe wieczory.
Wracając do naszego przepisu. Oczyszczoną dynię kroimy na plasterki, posypujemy solą, pieprzem i mąką. Przygotowujemy patelnię - świetnie sprawdzi się patelnia stalowa.
Smażymy dynię na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor. Przed podaniem osuszamy ją na ręczniku papierowym. Taka forma podania jest alternatywą dla placków ziemniaczanych czy też z cukinii.
Dynia jest chrupiąca i naprawdę pyszna.
Placuszki z dyni możemy panierować również w mące i jajku.
Sos z dyni i pomidorów - idealny dodatek do naszych potraw
Dynia świetnie komponuje się z innymi warzywami, a łączenie z innymi składnikami świetnie ją wzbogaca, dostarczając pełny smak i witaminy.
Czego potrzebujemy?:
800g dyni
4 duże pomidory
1 cebula – może być czerwona
200 ml śmietanki – 30/36%
mąką
łyżka masła
przyprawy: liść laurowy, sól, pieprz, koperek.
Dynię obrać, usunąć pestki i opłukać.
Pokroić w kostkę (używając desek bambusowych i drewnianych. Są idealne do krojenia warzyw i owoców) gotować w osolonej wodzie do 5 minut. Pomidory sparzyć i usunąć skórkę (pomidora nacinamy zawsze z góry, wtedy skórka schodzi bez najmniejszego problemu :). Cebulę po obraniu, kroimy bądź rozdrabniamy specjalistycznym urządzeniem i smażymy na małym ogniu na maśle.
Po skameralizowaniu dołączamy do niej pomidory i przyprawy. Po kilku minutach przecieramy przez sito. Niewielką ilość mąki podsmażamy na maśle, dodajemy śmietankę i następnie przetarte pomidory, dynię i koperek. Następnie wszystkie składniki mieszamy i dusimy przez 10 minut.Dobrze, aby dynia zachowała swój kształt kostki! Przed podaniem posypać koperkiem i pestkami z dyni.
Jest to świetna alternatywa dla mięsnych sosów, idealnie do połączenia z kaszami albo bagietką z masłem. Jeśli lubimy, to może być bardziej ostro doprawiona świeżo zmielonym pieprzem - polecamy młynki manualne!
Dynia zapiekana z mięsem i pomidorami
Dynia świetnie sprawdzi się w formie zapiekanek i potraw jednogarnkowych, które możemy serwować bezpośrednio na stół. Idealnie na syty, smaczny obiad :)
Składniki:
800g dyni
300 g pomidorów
1 cebula, kilka ząbków czosnku,
250 ml mięsa mielonego (można zastąpić mięsem z indyka)
100 ml śmietany (najlepiej 30/36%)
60 g tartego sera (może być ulubiony)
sól, pieprz grubo mielony
Cebulę wraz z czosnkiem bardzo drobno wyciśniętym przez praskę podsmażamy na łyżce masła.Robimy to bardzo pomału tak, aby cebula się skarmelizowała, a czosnek nie przypalił. Pomidory sparzone i obrane ze skórki, kroimy w kostkę, może być grubsza. Dodajemy do cebuli, podsmażamy chwilę, następnie dodajemy śmietankę i wszystko dusimy na małym ogniu. (używamy patelni głębokich, w których mieszanie składników będzie łatwiejsze, link do patelni głębokiej z pokrywką)
Podsmażamy mięso na niewielkiej ilości oleju, następnie dodajemy do przygotowanego sosu i dusimy.
Dynię odpowiednio oczyszczoną, pozbawioną pestek i pokrojoną w kostkę dodajemy do sosu, gotując bardzo krótko, aby kostka zachowała swój kształt, a dynia przesiąkła smakiem sosu.
Dodajemy pieprz i sól do smaku.Całość wykładamy na naczynie żaroodporne, a następnie posypujemy startym serem (link do tarki z microplane).
Zapiekamy w 180 stopniach przez 30 minut.
Sprawdzi się to świetnie w roli głównego dania, soczystego i pełnego smaku.
Jeśli chcemy to ta forma przygotowania może służyć również do przygotowania lasagne.
Trudno wyobrazić sobie zimne, jesienne dni bez rozgrzewających zup. Idealnie sprawdzi się tutaj dynia, z której możemy przygotować, sytą, rozgrzewającą zupę krem.
Krem z dyni!
Składniki:
1 średnia dynia
1 cebula
kilka ząbków czosnku
imbir
masło
1 l bulionu – najlepiej warzywny
przyprawy: pieprz, sól, gałka muszkatołowa, kurkuma, curry.
Cebulę i czosnek smażymy na maśle, drobno pokrojone na bardzo małym ogniu.
Następnie przyda się dość głęboki, stalowy garnek, w którym wszystko będziemy blendować.
Przesmażone warzywa łączymy z pokrojoną w małą kostkę dynią. Całość zalewamy bulionem i dusimy na małym ogniu do miękkości. Po chwili dodajemy świeżo starty imbir - polecamy specjalistyczną tarkę od Microplane, świeżo zmielony pieprz i sól, kurkumę oraz curry. Całość uzupełniamy świeżo startą gałką muszkatołową.
Nasza zupa musi mieć dość ostry smak, im więcej korzennych przypraw tym bardziej rozgrzewająca i aromatyczna będzie. Gdy wszystkie składniki będą miękkie, całość blendujemy na idealnie gładką masę. ► Blendery
Idealnie kremową konsystencję zupy przed podaniem uzupełniamy kleksem z mleczka kokosowego :)
Koktajl z pieczonej dyni
Dynia świetnie sprawdzi się też na słodko. Można ją wykorzystać w wielu deserach, ale można też wyczarować z niej pyszny koktajl.
Składniki:
200 g pokrojonej w kostkę dyni
100 g żurawiny
2 gruszki
200 ml mleka kokosowego
1 łyżka ulubionego miodu
cynamon, kardamon
Jeśli przygotowujemy koktajl dla większej liczby osób, to odpowiednio zwiększamy proporcje.
W ceramicznej formie żaroodpornej , umieszczamy pokrojoną w kostkę dynię, posypujemy całość przyprawami korzennymi: cynamonem i kardamonem. Lepiej jest dodać ich troszeczkę więcej. Następnie obieramy gruszkę, usuwając wszystkie gniazda nasienne. Kroimy w ćwiartki i dodajemy do naczynia. Tak przygotowane składniki wstawiamy do piekarnika na 180 stopni na około 20-25 minut. Kiedy wszystko będzie miękkie, wyciągamy i czekamy do ostygnięcia.
Następnie całość przekładamy do wysokiego blendera kielichowego i blendujemy na jednolitą, gładką masę. Następnie dodajemy miód i mleko kokosowe, delikatnie miksujemy.
Gotowy koktajl podajemy w szklankach, całość możemy udekorować bitą śmietaną albo po prostu kilkoma ziarnami dyni. Koktajl będzie świetnie wyglądał w szklankach z podwójnym dnem np. Sorrento od Zwilling
Pyszne i zdrowe – świetna alternatywa przekonania dzieci do koktajli :)
Sałatka z dyni
Chociaż zapewne wielu nie może sobie tego wyobrazić, to dynia świetnie sprawdzi się również w roli sałatki. Jak wiadomo najlepsze, najzdrowsze są zawsze owoce i warzywa jedzone na surowo, bez zbędnej obróbki termicznej, która niekiedy powoduje utratę ich właściwości, szczególnie witamin, a także kolorów i barw :(
Tak samo będzie również z dynią, możemy ją przecież dusić, gotować itd. ale dynia świetnie smakuje też na surowo :)
Sałatka z dyni, buraków, jabłek
Składniki:
300 g dyni
3 kwaśne jabłka
100 g żurawiny
100 g surowych buraków czerwonych
cukier
3 łyżki śmietany (kwaśna, gęsta) , można ją zastąpić jogurtem greckim.
Obraną dynię ścieramy na tarce o grubych oczkach.
To samo robimy z burakami. Fajnie gdyby były one starte na oczkach o innej grubości, będzie to interesująco wyglądało w sałatce.
Jabłka myjemy, obieramy i ścieramy na tarce - im drobniej tym więcej soku uzyskamy. Jeśli chcemy, to mogą być one pokrojone w kostkę :)
Wszystkie składniki doprawiamy cukrem i łączymy ze śmietaną (jogurtem).
Tak delikatna sałatka świetnie sprawdzi się w połączeniu z delikatnymi mięsami np. indykiem, kurczakiem albo jako dodatek do placuszków z cukini :)
Aby w pełni wyeksponować apetyczny kolor sałatki, możemy podać ją w specjalnych miseczkach albo w pucharkach do lodów.
Dynia to też wspaniała inspiracja do przygotowania ciasta :)
Ciasto dyniowe
Składniki:
250g puree z dyni
3/4 szklanki cukru
200 g masła śmietankowego
4 jajka
380 g mąki pszennej
cukier wanilinowy
cynamon i przyprawa do piernika
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Lukier:
1-2 pomarańcze
cukier puder
Aby uzyskać puree z dyni, które będzie nam potrzebne, musimy umytą, pokrojoną dynię w kostkę umieścić na blaszce i wstawić do piekarnika. Ze względu na utratę wody podczas pieczenia przygotujmy ok. 300-350 g surowej dyni.
Pieczemy ją w piekarniku ok. 30 minut do miękkości, można ją skropić olejem kokosowym.
Po wystudzeniu za pomocą blendera ręcznego, całość blendujemy na gładką masę. Jeśli chcemy, to dynię możemy piec w skórce i przed blendowaniem ją obrać.
A teraz czas na przygotowanie ciasta.
Pamiętajmy, że warto, aby wszystkie składniki, czyli masło i jajka były wcześniej wyjęte z lodówki i miały temperaturę pokojową. W stalowej misce, za pomocą blendera łączymy na gładką masę cukier, cukier waniliowy ze szczyptą soli. Wszystko ubijamy bardzo delikatnie, powoli dodając po jednym jajku, róbmy to troszkę dłużej, ale dokładniej, dzięki temu cukier idealnie się rozetrze. Gdy już powstanie nam idealnie puszysta masa, dodajemy do niej stopniowo, cały czas mieszając puree z dyni, przyprawy, cynamon, przyprawę do piernika, a nawet kardamon, jeśli go mamy, przyprawy korzenne bardzo dobrze współpracują z dynią.
Następnie przesiewamy połączoną mąkę z proszkiem do pieczenia.
Całość mieszamy bardzo dokładnie za pomocą dużej szpatułki.
Gdy nasze wszystkie składniki połączyły się idealnie, całość wkładamy do keksówki natłuszczonej masłem i wkładamy do piekarnika nagrzanego na 185 stopni i pieczemy ok 40-50 minut. Przed wyjęciem sprawdzamy, czy zanurzony patyczek jest suchy, jeśli tak, to ciasto jest gotowe :).
Ja podaję keks z dyni zawsze z dodatkiem lukru z pomarańczy, oczywiście może to być każdy inny rodzaj albo sam cukier puder.
Przepis na lukier: wyciskamy sok z pomarańczy, uważając, aby nie wpadły do niego pestki. Następnie całość wlewamy do moździerza i dodajemy cukier puder, taką ilość, aby w połączeniu składników powstał idealny lukier pomarańczowy.
Całość wylewamy na ciasto i wykładamy w na, np. prostokątnym talerzu.
Keks możemy udekorować pestkami z dyni lub orzechami, które finezyjnie przykleją się do lukru.
Ciasto idealne do kawy, herbaty, świetnie smakuje nawet przez 2-3 dni.